Povinné ručení - povinnost řidiče

Každé vozidlo zapsané v registru vozidel musí mít ze zákona č. 168/1999 Sb. uzavřeno účinné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla – tzv. povinné ručení. Povinné ručení je zde od toho, aby chránilo vás a vaše blízké před rizikem následků dopravní nehody. Nepodceňujte proto rizika a uvědomte si jejich závažnost. Při nehodě často nejde jen o hmotné škody, které se obvykle pohybují v řádech desetitisíců korun. Pokud viník způsobí újmu na zdraví, mohou náklady na léčbu a následnou zdravotní péči dosáhnout miliónů korun.

Jízda bez povinného ručení vás může přijít draho, i když žádnou nehodu nezpůsobíte. Pokud bude totiž nepojištěné vozidlo provozováno, pak se jedná o přestupek, za který může být uložena pokuta ve výši 5 000–40 000 Kč. Počínaje 1. lednem 2009 navíc budete mít povinnost za každý den, kdy vaše vozidlo nebylo pojištěno, uhradit příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů.

Povinné ručení se tedy rozhodně vyplatí mít uzavřeno a také vždy řádně zaplaceno. V ČR je poskytují skoro dvě desítky pojišťoven. Jejich seznam naleznete na těchto webových stránkách nebo na stránkách České národní banky www.cnb.cz.